امروز میخوام تو این مقابله براتون بگم که وقتی میرید تو یه دفتر چاپ یا یک چاپخونه و سفارش یک کارت ویزیت یا هر چیز دیگه ای میدید ، چه روندی طی میشه تا طرح کارتتون به کارت ویزیت تبدیل میشه. پس همرامون باشید ، دوستتون دارم .

قبل از هر چیز باید یه اشاره مختصری درمورد چاپ افست بکنم :

چاپ افست چیست ؟

 در بیان کلی اُفست یک سیستم چاپ است که امروزه به طور بسیار گسترده برای چاپ انواع بروشور ، کاتالوگ ، پوستر ، کارت ویزیت فرم های عمومی و خلاصه هر چیزی که قرار است بر روی کاغذ و با تیراژ و کیفیت بالا چاپ شود مورد استفاده قرار می‌گیرد .

 در چاپ اُفست از سیستم رنگی CMYK ) Cyan , Magenta , Yellow , blacK ) استفاده می کنند و رنگها به صورت جدا گانه بر روی کاغذ چاپ می‌شوند . دستگاه‌های چاپ افست با توجه به مدل و قیمت آنها بین ۱ تا ۵ ستون رنگ دارند . در زیر تصویر شماتیک یک دستگاه چاپ افست با ۴ ستون رنگ نمایش داده شده که به دستگاه ۴ رنگ هم‌زمان معروف هستند .

چاپ افست چگونه است؟ / همه چیز از طراحی تا چاپ

در دنیای چاپ روش دیگری به نام چاپ دیجیتال هم وجود دارد

چاپ افست یکی از  متداول ترین چاپ هاست. شاید یکی از دلایل اون چاپ روی کاغذ با کیفیت بسیارعالی و در تیراژهای بالای ۱۰۰۰ عدد هست. برای چاپ افست باید مراحل زیر را انجام بدهید :

۱)طراحی طرح مورد نظر (در این جا فرض را بر این می گیریم که کار چهار رنگ می خواهد چاپ شود)وقتی می گوییم چاپ چهار رنگ منظور این نیست که فقط در طرح چهار رنگ وجود دارد . بلکه رنگهای موجود در طرح ترکیبی از همان چهار رنگ اصلی ( Cyan , Magenta , Yellow , blacK ) هستند . پس می توانید تعداد رنگهای ترکیبی زیادی در طرح داشته باشید مثل صورتی، بنفش ، قهوه ای ،و… بعد از انتخاب گزینه CMYK برای فایل ایجاد شده میتوان از پالت Channels تعداد کانالهای رنگ را مشاهده کرد . همین جا یه نکته ای رو که خودم تجربه کردم بهتون بگم انتخاب رنگ در چاپ خیلی مهمه . سعی کنید از رنگهای کدر برای زمینه کاری که توش ریزه کاری دارید مثل متن استفاده نکنید . اگر مجبور به انتخاب یه همچین رنگی بودید از فونتهای خواناتر استفاده کنید . یه نکته دیگه اینکه از اطراف کادر همیشه چند میلی متر به داخل فاصله بزارید تا موقع برش قسمتی از متن یا طرح حذف نشه .

۲) خوب حالا فرض می کنیم طرح آماده شده فایل JPG یا TIF اونو می سازیم . البته طرح رو نیز با فرمت اختصاصی نرم افزار ذخیره کنید .

۳)برای چاپ کار طراحی شده باید فرم چاپی ایجاد کنیم .یعنی یک طرح به تنهای چاپ نمیشه بلکه همراه طرحهای دیگه در یک فرم چیده شده و برای چاپ آماده می شه . در اینجا نوع کار هم خیلی مهمه برای چاپ یه ست اداری سربرگ، فاکتور ،کاغذ یاداشت ،پاکت نامه و…در یک فرم چیده میشوند چرا که باید بر روی کاغذ چاپ شوند . اما فرم مربوط به کارت ویزیت ، بروشور ،فولدر و… بر روی کاغذ مقوا گلاسه چاپ میشوند  و برای جعبه کالاها عمدتا از مقوای پشت طوسی استفاده می شود که ضخامت بیشتری دارد .

۴) ابعاد فرم های چاپی متفاوت هست و به تعداد و ابعاد کارهای طراحی شده شما بستگی داره مثلا : ۳۵*۵۰ / ۲۵*۳۵  / ۴۴*۶۰ / ۵۰*۷۰ ابعاد های متداول فرم های چاپی هستند . نکته:گاهی وقتا یک کار خودش یه فرم میشه مثل پوستر یا جلد کتاب و مجله .

۵) یک فایل با ابعاد های گفته شده در بالا ایجاد می کنیم .کارهای طراحی شده را که با فرمت TIF ذخیره کردیم به درون آن منتقل می کنیم(فرمت TIF از کیفیت بیشتری برخوردار است تا JPG ) کارها را کنار هم می چینیم. در این هنگام باید دقت داشته باشید برای خط برش بین کارها فاصله بگذارید . (تقریبا ۳ میلی متر) از قسمت بالای کار نیز ۱٫۵ تا ۲ سانتی متر فاصله بگذارید که در اصطلاح به آن لب پنچه گفته می شود . سعی کنید فرم را با کار پر کنید و جای خالی روی آن باقی نگذارید (برای استفاده بهینه از کاغذ و هزینه انجام شده )

۶) فرم چاپی را با فرمت TIF ذخیره کرده و این فایل را روی CD کپی کنید .

۷) حالا باید از روی فرم چاپی فیلم تهیه کنید . به مکانهای که این خدمات را عرضه می کنند لیتوگرافی گفته می شود .در لیتوگرافی از روی فرم شما توسط دستگاه Imagesetter فیلم تهیه می شود برای هر کانال رنگ یک فیلم برای یک فرم چهار رنگ چهار عدد فیلم به ابعاد فرم چاپی تهیه می شود .در فتوشاپ از طریق پالت channela می توانید تعداد کانالهای رنگ را ببینید. نکته :قیمت تهیه فیلم سانتی متری محاسبه می شود .

بعد از تهیه فیلم نوبت به تهیه زینک است . زینک ها ورق های نازکی از آلیاژهای ساخته شده با آلومینیوم و روی هستند که فیلم بر روی آنها منعکس می شود . این عمل توسط دستگاهی که به اصطلاح به آن دستگاه کپی زینک می گویند انجام می گردد .فیلمها در دستگاه قرار داده شده و توسط دستگاه به شدت نور به آن تابانده می شود . بدین ترتیب محتویات فیلم بر روی ورقه های زینک منعکس یا کپی می شود. در این مرحله نیز برای هر رنگ یک زینک گرفته خواهد شد . (برای کار چهار رنگ ، چهار زینک ).

نکته :امروزه با پیشرفت صنعت چاپ دستگاههای به بازار آمده که مرحله تهیه فیلم را حذف می کند و مستقیما از روی CD فرم چاپی زینک تهیه می نماید . در این روش کار از کیفیت بیشتری برخوردار بوده و قیمت کار نیز کمی بیشتر میشود. به این دستگاه، Platesetter گفته می شود .

۹) زینک به چاپخانه منتقل میشود و توسط ماشین چی (شخصی که با دستگاهای چاپ کار میکند) زینک را به ماشین چاپ می بندد. ماشینهای چاپ چهار رنگ داری چهار مخزن رنگ هستند که هر زینک از یک رنگ تغزیه میکند . در دستگاه چاپ علاوه بر زینک ها کاغذ های سفید نیز قرار دارند . ماشین برای چاپ فرم، چهار بار رنگ را روی آن منتقل می کند تا کار چهار رنگ چاپ شود .این کاغذها به تعداد مورد نظر شما چاپ میشوند عمدتا ۱۰۰۰برگ به بالا ، چون چاپخانه ها برای هر نوبت چاپ پول ۵۰۰۰ برگ را دریافت می کنند .

۱۰) اگر فرم چاپ شده کاغذی باشد به مرحله برش فرستاده می شود .

۱۱) اگر کار مقوای گلاسه باشد یک تا دو مرحله دیگر را باید طی کند .

۱۲)اگر در فرم طرحی با کادر خاص داشته باشیم مثلا کادر منحنی یا شکسته برای جعبه یا هر چیز دیگر ، در این مرحله یک برگ از فرم چاپ شده را به قالب گیری برده و از روی آن قالب تهیه میکنند .

قالبها یک تخته نئوپان به ابعاد فرم چاپی هستند که در محل خطوط خاص موجود در فرم تیغهای عمودی بر روی تخته نصب شده است .

۱۳) بقیه فرمها برای روکش زدن آماده می شوند . اگر دقت کرده باشید روی جلد کتابها یا سطح کارتهای ویزیت روکشی براق وجود دارد . این عمل نیز توسط دستگاهای مخصوص در چاپخانه انجام می شود .(به این مرحله روکش زنی گفته می شود).

روکش ها انواع مختلف دارند : UV،UR،سلفون، ورنی سرد ،ورنی داغ و برخی رزین ها (مواد شیمیایی خاص ) که وقتی روی ناحیه ای خاص از یک فرم توسط زینک مالیده می شوند باعث باد کردن و متلاشی شدن الیاف کاغذ در آن ناحیه می شوند که جلوه ای مانند کرکی شدن در آن ناحیه ایجاد می‌کند ( احتمالا پوستر هایی رو دیدین که تصویر یک جوجه در آن است و بدن جوجه کاملا برجسه و کرکی شده ! ) …..

۱۴)بعد از ساخت قالب فرمهای چاپی که حالا روکش زده شده و سرد شده اند روی قالب قرار داده شده و با فشاری تعیین شده پرس می شوند تا خطوط خاص برش زده شوند و طرحها از فرم چاپی جدا شوند . به دستگاهی که این عمل را انجام می دهد دستگاه لتر پرس گویند.

۱۵) اگر فرم چاپی شما داری خطوط خاص نباشند مثلا یه فرم کارت ویزیت مستطیل شکل باشند ، نیازی به قالب گیری ندارند و در چاپخانه توسط دستگاهی به نام گیوتین برش داده می شوند .

وقتی می گویند از اطراف کادر طرح کمی به داخل کادر فاصله بگذارید برای آن است که در اغلب چاپخانه ها عمل گیوتین زدن را کمی بی دقت انجام می دهند بنابراین ممکن است کناره های طرح زده شود .

۱۶)اگر در فرم چاپی شما طرحی مانند پاکت نامه یا جعبه باشد برای چسباندن آن به مرحله پاکت چسبانی برده می شود .

۱۷)مرحله آخر کارها تفکیک ، بسته بندی و آماده تحویل می شوند

 
 
چاپ افست چگونه است؟ / همه چیز از طراحی تا چاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *